Wykonywanie importu

W systemie istnieje możliwość wykonania importu dzieci z pliku *.sou lub *.xls do "Księgi uczniów". Proces importowania danych można podzielić na trzy części:

1.Wczytanie pliku

2.Weryfikacja danych

3.Import danych do "Księgi uczniów"

Wczytanie pliku

 
 
sc0157

Pierwszym krokiem do poprawnego wykonania importu jest wczytanie pliku, w tym celu należy:

1.wejść do menu "Księga uczniów" nr1_do_tekstu

2.w sekcji "Raporty i narzędzia" kliknąć przycisk "Importy" nr2_do_tekstu

3.wybrać z listy "Import danych SOU" nr3_do_tekstu

4.wykonać jedną z czynności - szczegóły zawierają odpowiednie podrozdziały:

Wczytać plik SOU

lub Wczytać plik XLS

Wczytanie pliku SOU

Aby wczytać plik w formacie *.sou, należy:

1.w panelu importu kliknąć przycisk "Wczytaj plik SOU" nr4_do_tekstu

sc0158

2.wyświetlone okno nr5_do_tekstu uzupełnić według poniższej tabeli:

Pole

Opis

Plik

Kliknąć przycisk plik , następnie wybrać lokalnie zapisany plik SOU zawierający informacje o uczniach.

Rok szkolny

Rok szkolny, do którego uczniowie będą importowani - zazwyczaj jest to aktualny rok szkolny.

Data

Dokładna data na kiedy uczniowie będą importowani (musi zgadzać się z rokiem szkolnym). Zazwyczaj, jest to data rozpoczęcia nauki w aktualnym roku szkolnym (np. 1 września).

Traktuj adres 'stały' jako

Należy wybrać z listy.

Traktuj adres 'tymczasowy' jako

3.kliknąć przycisk "Pobierz i wczytaj plik" nr6_do_tekstu

 

Po wykonaniu tej czynności plik zostanie wczytany do systemu, a efektem wykonania operacji będzie pojawienie się nowego rekordu w liście importów.

Wpis zawiera informacje na temat wykonywanego importu tj. rodzaj importu,daty wczytania i importu, nazwę pliku, wybrany rok szkolny oraz datę na kiedy dane będą importowane, kolumnę informacyjną zawierającą liczbowe dane uczniów , kolumnę akcji (edycja/import, konfiguracja, usuwanie) .

Wczytanie pliku XLS

Aby wczytać plik w formacie *.xls, należy:

1.w panelu importu kliknąć przycisk "Wczytaj plik XLS" nr7_do_tekstu

ph0308

2.wyświetlone okno nr8_do_tekstu uzupełnić według poniższej tabeli:

Pole

Opis

Plik

Kliknąć przycisk plik , następnie wybrać lokalnie zapisany plik *.xls zawierający informacje o uczniach. Importowany plik musi mieć określoną strukturę. Można wcześniej pobrać pusty szablon za pomocą przycisku "Pusty szablon XLS" nr9_do_tekstu, który po uzupełnieniu danymi uczniów może zostać zaimportowany. Kolumny, które zostały oznaczone kolorem czerwonym w szablonie są wymagane, aby import był możliwy.

Rok szkolny

Rok szkolny, do którego uczniowie będą importowani - zazwyczaj jest to aktualny rok szkolny.

Data

Dokładna data na kiedy uczniowie będą importowani (musi zgadzać się z rokiem szkolnym). Zazwyczaj, jest to data rozpoczęcia nauki w aktualnym roku szkolnym (np. 1 września).

Traktuj adres 'stały' jako

Należy wybrać z listy.

Traktuj adres 'tymczasowy' jako

3.kliknąć przycisk "Pobierz i wczytaj plik" nr10_do_tekstu

 

Po wykonaniu tej czynności plik zostanie wczytany do systemu, a efektem wykonania operacji będzie pojawienie się nowego rekordu w liście importów.

Wpis zawiera informacje na temat wykonywanego importu tj. rodzaj importu, daty wczytania i importu, nazwę pliku, wybrany rok szkolny oraz datę na kiedy dane będą importowane, kolumnę informacyjną zawierającą liczbowe dane dotyczące uczniów , kolumnę akcji (edycja/import, konfiguracja, usuwanie) .

Weryfikacja danych

Przed importem danych do "Księgi uczniów" należy zweryfikować ich poprawność i uzupełnić braki. System OSON sprawdza m.in. poprawność takich danych jak:

numer PESEL - sprawdza poprawność nr PESEL i jego zgodność z datą urodzenia i płcią

adres - w systemie jest wymagane wprowadzenie co najmniej jednego adresu (zameldowania, zamieszkania lub tymczasowego). Ponadto dla spójności danych w systemie jest wykorzystywany słownik TERYT, na podstawie którego są wprowadzane dane adresowe. System nie pozwala na import danych, gdy nie potrafi rozpoznać wprowadzonego adresu.

ph0227

Sprawdzanie poprawności

Aby sprawdzić poprawność danych w zaimportowanym pliku, należy:

1.kliknąć ikonę users("Import danych i edycja danych uczniów")

2.w nowym oknie kliknąć przycisk "Sprawdź poprawność" nr11_do_tekstu

 

Po wykonaniu tej operacji w kolumnie "Informacje" mogą pojawić się komunikaty:

wykrzyknik - jest to błąd (lub brakujące dane), które uniemożliwiają wykonanie importu. Aby dziecko pojawiło się w "Księdze uczniów" konieczne jest poprawienie lub uzupełnienie tych danych.

zolty_wykrzyknik2- jest to błąd (lub brakujące dane), które nie uniemożliwiają wykonania importu. Komunikat ma charakter wyłącznie informacyjny i pomimo, że te dane nie zostaną poprawione to będzie możliwe wykonanie importu do "Księgi uczniów".

odswiezanie- jest to informacja, że dziecko jest już w systemie i jego dane różnią się od tych, które znajdują się w pliku *.sou. Dane w systemie zostaną zaktualizowane na podstawie przesłanego pliku.

 

note

Aby ograniczyć listę dzieci, tylko do tych, którym koniecznie trzeba poprawić dane aby możliwe było wykonanie importu, należy odznaczyć pole wyboru "Pokaż błędy informacyjne" nr12_do_tekstu.

 

Poprawianie i uzupełnianie danych

Aby uzupełnić wymagane dane uczniów należy:

1.kliknąć ikonę "Import danych i edycja danych uczniów"users w odpowiednim wierszu w liście importów

2.kliknąć ikonę maly_olowek_edytujobok dziecka przy którym widoczna jest ikona wykrzyknik

3.w nowym oknie należy uzupełnić (lub poprawić) wymagane dane

ph0228

 

note

Przykład 1:

Ponieważ system korzysta ze słownika TERYT niektóre miejscowości lub ulice mogą zostać przez niego nierozpoznane. Jeżeli system nie rozpoznał np. ul. Łokietka w adresie zamieszkania, należy w oknie edycji dziecka przejść do zakładki "Adres zamieszkania" a następnie w polu "ulica" usunąć błędnie wprowadzoną nazwę ulicy i wybrać poprawną z listy, w tym przykładzie ul. Władysława Łokietka.

 

note

Przykład 2:

Innym przypadkiem gdy system nie potrafi rozpoznać adresu jest gdy jest wiele miejscowości o danej nazwie (np. Mała Wieś) i w pliku nie ma dokładniejszych informacji, o którą dokładnie chodzi (gmina, powiat, województwo). W takim przypadku również należy w oknie edycji dziecka przejść do zakładki "Adres zamieszkania" a następnie w polu "miejscowość" wpisać co najmniej 3 pierwsze litery nazwy miejscowości a następnie wybrać poprawną z listy, w tym przykładzie "Mała Wieś, gm. Mrozy, pow. miński, woj. MAZOWIECKIE".

 

uwaga

Można również uzupełnić dane oznaczone ikoną zolty_wykrzyknik2. Nie jest to jednak konieczne do poprawnego wykonania importu.

Import danych do "Księgi uczniów"

Po poprawieniu wszystkich błędów można dokonać zaimportowania do "Księgi uczniów" dzieci zakwalifikowanych do importu . W tym celu należy kliknąć przycisk "Wykonaj import danych" nr13_do_tekstu.

Zostanie wykonana procedura importu. Po jej zakończeniu lista uczniów zostanie odświeżona oraz dodana zostanie informacja o statusie importu:

Zaimportowany - uczeń pojawi się w "Księdze uczniów".

Niezaimportowany - dane ucznia posiadają błędy, które uniemożliwiają import. Aby uczeń pojawił się w "Księdze uczniów" należy poprawić jego dane za pomocą ikony maly_olowek_edytuj, a następnie ponownie wykonać import.

Dane ucznia przetworzone - uczeń znajdował się już w systemie i jego dane zostaną zaktualizowane na podstawie przesłanego pliku

ph0229

lens

Więcej na temat opcji "Import danych SOU" znajduje się również w głównych materiałach pomocy w rozdziale "Import danych SOU".