Opcja "Orzeczenia o specjalnej potrzebie edukacyjnej" dostępna w menu "Uczniowie" umożliwia wprowadzenie informacji o tym, że dziecko posiada orzeczenie o specjalnej potrzebie edukacyjnej wydane przez poradnię. W głównym widoku opcji znajduje się lista dzieci, które mają aktywne orzeczenie w aktualnym dniu. Oznacza to, że w przypadku dodania daty zakończenia ważności orzeczenia, dane dziecko będzie wyświetlane do dnia zakończenia, a następnie zniknie z listy.


|
Dodanymi w tej opcji orzeczeniami można również zarządzać w "Księdze uczniów" w zakładce "Szczegóły" po wybraniu dziecka z listy.
|
Dodawanie orzeczeń dzieciom
Jeżeli w danym mieście z systemu OSON korzystają też poradnie psychologiczno-pedagogiczne, to na liście mogą pojawić się wpisy dodane przez poradnie. Przy takich rekordach pojawia się dopisek "z poradni" i nie ma możliwości ich edycji (w przypadku konieczności wprowadzenia zmian, należy skontaktować się z poradnią, która dodała wpis).
Placówka, do której uczęszcza dziecko, również może dodać informację o orzeczeniu, w tym celu należy:
1.kliknąć przycisk "Dodaj"  2.w wyświetlonym oknie wybrać z listy rok szkolny i oddział 3.zaznaczyć pola wyboru przy dzieciach, którym chcemy dodać taki sam typ orzeczenia 4.przejść do kolejnego etapu przy pomocy przycisku "Dodaj"  5.w oknie uzupełnić pola według poniższej tabeli:
Pole
|
Opis
|
Typ
|
Należy wybrać z listy odpowiednią pozycję. Dostępne typy są zgodne ze słownikami SIO. Jeżeli zostanie wybrana pozycja "z niepełnosprawnościami sprzężonymi", to konieczne będzie dodanie jeszcze co najmniej dwóch innych orzeczeń dotyczących niepełnosprawności, które są ze sobą sprzężone.
|
Data od
|
Jest to data, od której orzeczenie będzie obowiązywało w systemie. Raporty dotyczące orzeczeń są generowane na wybrany dzień i wybrana podczas wprowadzania orzeczenia data ma wpływ na to, czy dziecko pojawi się w danym raporcie. Datę należy wprowadzić w formacie RRRR-MM-DD lub przy pomocy kalendarza poprzez naciśnięcie przycisku .
|
Data do
|
Przy wprowadzaniu orzeczenia, uzupełnienie tego pola nie jest konieczne, jeżeli dziecko ma wydane orzeczenie np. do końca etapu edukacyjnego. Jeżeli orzeczenie ma konkretny termin zakończenia, to można uzupełnić tą datę w formacie RRRR-MM-DD lub przy pomocy kalendarza poprzez naciśnięcie przycisku . Po upłynięciu tej daty, dziecko nie będzie już wyświetlane na liście w opcji "Orzeczenia o specjalnej potrzebie edukacyjnej".
|
6.zatwierdzić wprowadzone dane przyciskiem "Zapisz" 
Po wykonaniu powyższych operacji, dzieci pojawią się na liście wraz z przypisanymi im orzeczeniami.
Jeżeli dziecko ma niepełnosprawność sprzężoną np. słabowidzący i słabosłyszący, to operację dodawania należy powtórzyć co najmniej trzykrotnie - należy dodać co najmniej trzy osobne orzeczenia, gdzie w polu "Typ" wskazujemy kolejno:
•"z niepełnosprawnościami sprzężonymi" •niepełnosprawność 1 (np. słabosłyszący) •niepełnosprawność 2 (np. słabowidzący) Na poniższym zrzucie ekranu widać, że w przypadku gdy dodano orzeczenie "z niepełnosprawnością sprzężoną", ale nie dodano orzeczeń dotyczących niepełnosprawności, które są ze sobą sprzężone to wyświetla się czerwony komunikat . W takim przypadku należy dodać brakujące orzeczenia.
Przykład prawidłowego wprowadzenia orzeczeń dotyczących niepełnosprawności sprzężonych został oznaczony nr . Wprowadzono informację o orzeczeniu dotyczącym niepełnosprawności sprzężonej oraz dwa orzeczenia dotyczące niepełnosprawności, na podstawie których wydano orzeczenie.
Zamykanie wpisu
Jeżeli orzeczenie jest wydane na czas określony, należy wprowadzić datę zakończenia obowiązywania orzeczenia. W przypadku orzeczenia wydanego do końca danego etapu edukacyjnego, wpis zostanie automatycznie zamknięty z datą wypromowania ucznia z typem "Ukończył szkołę" lub "Ukończył szkołę z wyróżnieniem".
Aby wprowadzić datę zakończenia, należy:
1.zaznaczyć pola wyboru przy orzeczeniach, które chcemy zakończyć z taką samą datą 2.kliknąć przycisk "Zakończ wpisy dla zaznaczonych uczniów"  3.w wyświetlonym oknie wprowadzić datę zakończenia obowiązywania orzeczenia w formacie RRRR-MM-DD lub przy pomocy kalendarza dostępnego po kliknięciu ikony  4.zapisać zmiany
Po upływie daty zakończenia obowiązywania orzeczenia, wpis zniknie z listy.


|
Opcja służy do dodawania informacji o wygaśnięciu orzeczenia. Jeżeli orzeczenie zostało dodane do listy przez pomyłkę lub została błędnie wprowadzona data, należy
•usunąć lub zmodyfikować wpis w "Księdze uczniów" w zakładce "Szczegóły", •usunąć wpis za pomocą przycisku "Usuń" , który jest opisany poniżej. |
Usuwanie
Aby usunąć błędnie dodane orzeczenia, należy:
1.zaznaczyć pola wyboru przy orzeczeniach, które chcemy usunąć  2.kliknąć przycisk "Usuń"  3.zatwierdzić wyświetlony komunikat przyciskiem "Tak" 

|
Opcji usuwania używa się tylko w przypadku błędnego wpisu. Jeżeli dziecko posiadało orzeczenie i chcemy je usunąć z listy, ponieważ dokument był wydany na czas określony, należy dokonać zakończenia wpisu, a nie usunięcia, aby zostały zachowane dane historyczne.
|
Wyszukiwanie
Aby zawęzić wyświetlaną listę (np. do dzieci o tym samym nazwisku) w polu "Szukaj" należy wpisać znaki kluczowe (np. początek imienia lub nazwiska), następnie nacisnąć klawisz ENTER na klawiaturze.

Generowanie wydruku
Aby wygenerować wydruk zawierający liczbę uczniów w poszczególnych oddziałach posiadających orzeczenie o specjalnej potrzebie edukacyjnej na wybrany dzień, należy:
1.kliknąć przycisk "Wydruk"  2.w wyświetlonym oknie w polu "Stan na dzień" uzupełnić datę w formacie RRRR-MM-DD lub przy użyciu kalendarza poprzez kliknięcie w przycisk  3.zatwierdzić przyciskiem "Generuj wydruk" 
|